menuordersearch
rezino.ir

گیاه استویا چیست؟ ,

فروشگاه اینترنتی رزینو
۱۳۹۷/۴/۳۰ شنبه
(5)
(0)
گیاه استویا چیست؟
گیاه استویا چیست؟

گیاه استویا و کاهش وزن
برگ‌های گیاه شگفت انگیز استویا حاوی موادی به نام استویوزید و ربودیوزید A هستند. این ترکیبات شیرین کننده‌های طبیعی می باشند. برای همین هم  استویا برای لاغری افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بسیار کاربرد دارند.

به دلیل اینکه ترکیبات موجود در استویا فاقد کالری می باشد و حدود 300 برابر از قند شیرین تر بوده و به هیچ وجه دارای ساکارز نمی باشد. لازم به ذکر است که با مصرف این این گیاه یک شبه به وزن ایده آلتان نمی رسید. برای داشتن تناسب اندام باید با یک رژیم غذایی و ورزش مناسب چربی های اضافه را از بین ببرید.

 گیاه استویا و مبارزه با بیماری دیابت
شیره‌ی برگ‌های این گیاه یک شیرین کننده‌ی کاملاً طبیعی است. ترکیبات موجود در این گیاه میزان گلوکز خون را پایین نمی‌آورند اما شاخص گلیسمی بسیار پایینی در حد صفر دارند. در واقع گیاه استویا باعث بالا رفتن انسولین نمی گردد. بهتر است عصاره‌ی این گیاه جایگزین قند گردد. البته قبل از هر کاری اول با پزشک معالج خود مشورت نمایید

.
 گیاه استویا باعث کنترل فشار خون می گردد
برگ‌های استویا حاوی موادی به نام استویوزید هستند. نتایج پژوهش‌های متعددی که در دانشگاه ها روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده نشان دهنده این است که این ترکیب توان این را دارد که باعث افزایش قطر رگها گردد. به همین سبب خون به راحتی در رگ‌ها جریان می‌یابد. در سال 2003 در کشور چین، پژوهشی روی 168 بیمار فشار خونی انجام شد. پنجاه درصد از شرکت کننده ها روزانه 3 عدد کپسول 500 میلی گرمی استویوزید مصرف کردند (به مدت 3 سال) و گروه دیگر پلاسبو یا همان دارونما دریافت کردند. بررسی‌ها نشان داد که فشار خون سیستولیک (عدد بزرگ‌تر) گروه اول از 150 به 140 mmHg رسیده است و فشار خون دیاستولیک شان (عدد کوچک‌تر) از 95  به 89 mmHg کاهش پیدا کرده است. اما تغییر قابل مشاهده ای در وضعیت گروه دوم که دارونما مصرف کرده بودند رویت نشد. البته توجه داشته باشید که استویوزید هنوز به عنوان دارو برای کاهش فشار خون بالا تجویز نمی‌ گردد. اما افرادی که فشار خون نرمالی دارند می‌توانند از آن استفاده نمایند.
 استویا و خداحافظی با پوسیدگی دندان‌ها
عصاره‌ی گیاه استویا دارای ترکیبات بسیار شیرینی می باشد که در عین حال باعث پوسیدگی دندان نمی گردد. علاوه بر این استویوزید موجود در استویا عملکردی مشابه با فلور دارد و به طور قابل ملاحظه ای از پیشرفت جرم‌های دندان پیشگیری کرده و برای همین استویا بهترین جایگزین برای قند می باشد.

 گیاه استویا و مصارف آن در آرایشی و بهداشتی
در بعضی از کشورها از عصاره‌ی این گیاه در ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود. این گیاه باعث شیرین شدن خمیر دندان می شود و علاوه بر طعم خوب خمیر دندان از پوسیدگی دندانها به شکل غیر قابل باوری جلو گیری می کند

.
 گیاه استویا در کدام قسمت ایران کشت می شود؟
استویا چند سالی است که در استانهای شمالی کشور ایران کشت می‌شود. این محصول به صورت برگ‌های خشک بسته‌بندی شده و همچنین عصاره آن نیز به فروش می‌رسد. از عصاره‌ی این گیاه برای تهیه انواع فراورده های قنادی، مربا، گز و غیره استفاده می‌شود. به خاطر اینکه این گیاه چندین برابر شیرین‌تر از ساکارز می‌باشد. برگ‌های خشک شده‌ این گیاه شگفت انگیز به صورت دم کرده مصرف می‌شود.

قابل توجه است که عصاره‌ این گیاه تا نهایتاً تا دو ماه بعد از تولید قابل مصرف است؛ و  بیماران دیابتی‌ می‌توانند آن را جایگزین قند مصنوعی کنند. برگ‌های خشک گیاه استویا در انجمن‌های دیابتی وجود دارد. این گیاه به صورت برگ خشک بسته بندی شده و عصاره آن در شهرهایی مانند رشت، اصفهان، مازندران و احتمالاً تهران به فروش می‌رسد.
امیدواریم در آینده نه چندان دور این گیاه بین مردم جایگاه خود را پیدا کند و در تهیه‌ نوشیدنی ها، فرآورده های قنادی و محصولات غذایی شیرین استفاده شود. می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی رزینو محصولات غنی شده با استویا که دارای تاییدیه از معاونت غذا و دارو می باشد را خریداری نمایید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر