menuordersearch
rezino.ir

بیماری دیابت به زبان ساده ,

فروشگاه اینترنتی رزینو
۱۳۹۷/۷/۲۲ یکشنبه
(0)
(0)
بیماری دیابت به زبان ساده
بیماری دیابت به زبان ساده

دلایل زیادی برای بالا رفتن قند خون در بدون وجود دارد اما به ‌طور کلی می‌توان گفت  همه این دلایل را در ۲ علت اصلی خلاصه و چکیده کرد:

یا اینکه بدن به میزان لازم انسولین ترشح نمی‌کند(دیابت نوع یک) و یا اینکه سلول‌های بدن به درستی به انسولین پاسخ نمی‌دهند. (دیابت نوع دو)

دیابت انواع مختلفی دارد اما شایع‌ترین آنها دیابت نوع ۱ و نوع ۲ هستند.

دیابت نوع یک

این بیماری بیشتر سراغ  کودکان و نوجوانان می رود یعنی از سنین پایین تر ایجاد می گردد ولی می‌توانیم آن را در هر سنی ببینیم.

سفید پوستان بیشتر در خطر ابتلاء به بیماری دیابت هستند. بیماری دیابت نوع یک در اصل یک بیماری خودایمنی می باشد یعنی دلیل ایجادش اختلالات سیستم ایمنی، خود بدن علیه سلول‌های تولید ‌کننده انسولین در پانکراس واکنش نشان می‌دهد و باعث از بین رفتن آنها می گردد.نتیجه کاهش تولید انسولین در بدن، ناتوانایی سلول‌ها در استفاده از قند خون و بالا ماندن سطح آن در خون می باشد که می‌تواند عوارض بسیار بدی را به دنبال داشته باشد. این واکنش خودایمنی می تواند در همان زمان سنین ابتدایی زندگی و به دنبال 1 بیماری ویروسی بسیار ساده به وجود آید.

برای دیابت نوع یک تقریباً هیچ نوع روش پیشگیری وجود ندارد. اگر یک نکته مثبت در مورد این بیماری وجود داشته باشد این است که حساسیت و پاسخ مثبت به انسولین در این بیماران به هیچ وجه کاهش نداشته و به همین دلیل با تزریق انسولین می‌توان این بیماری را کنترل نمود.

 

دیابت نوع دو

مهمترین دلیل این بیماری مقاومت به انسولین است. این بیماری ممکن است با کم شدن میزان ترشح انسولین هم همراه باشد اما گاهی اوقات هم حتی لوزالمعده در واکنش به میزان بالای گلوکز انسولین زیادی ترشح می‌کند و میزان انسولین در خون بیشتر از حد نرمال است. با وجود این مساله مهم، سلول‌های ما توانایی برداشت قند از خون و مصرف آن را نیز ندارند، گیرنده‌های انسولین در این سلول‌ها به خاطر برخی عوامل خاص آسیب می‌بینند و حساسیت خود را تا حدودی از دست می‌دهند. در مراحل اولیه بیماری دیابت، می‌توان این کم شدن میزان حساسیت به انسولین را با انواع داروی مختلف که بر عملکرد سلول‌ها اثر مستقیم می‌گذارند، تغییر داد و کنترل نمود.

دیابت نوع دو، فراوان ترین و همه گیرترین نوع بیماری دیابت می باشد و نود تا نود و پنج درصد بیماران به این نوع دیابت ابتلاء پیدا کرده اند. نکته‌ مهمی که وجود دارد این است که در این بیماران بیشتر اوقات در نهایت سلول‌های بتای پانکراس که وظیفه تولید انسولین را دارند نابود می شوند و تولید انسولین به شکل قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می‌کند و این افراد هم در صورت عدم کنترل‌ مناسب گلوکز ممکن است به تزریق انسولین نیز نیاز پیدا کنند.

اکثر افراد مبتلا به این نوع دیابت، بزرگسالان نیز می باشند، کودکان و نوجوانان درصد خیلی کمی از این بیماران را تشکیل می‌دهند. خطر ابتلاء به این بیماری در افراد چاق و خانم‌ها به شکل قابل توجه ای بیشتر است.

 

علائم بیماری دیابت

علائم بیماری دیابت به سبب زیاد بودن قندخون نیز به وجود می‌آیند و مهمترین آنها احساس تشنگی و تکرر ادرار زیاد و پرادراری می باشد. در حقیقت این علائم به این دلیل به وجود می آیند که گلومرول‌های کلیوی که در آنها بازجذب قند از ادرار صورت می‌پذیرد، تا حد مشخصی می‌توانند قند را از ادرار جذب نمایند، وقتی قند خون بالا می رود، این قند اضافی در ادرار باقی می‌ماند و باعث می شود ادرارغلیظ‌ شود  و به همین خاطر مقدار آب بیشتری همراه با ادرار دفع گردد؛ در نتیجه علائم مهم و رایج این بیماری که تشنگی شدید و پر ادراری می باشد، بروز می نماید. گاهی اوقات نیز فرد به علت ترشح بیش از حد نیاز انسولین در واکنش به بالا‌بودن گلوکز دچار پرخوری ناشی از گرسنگی بسیار شدید می‌شود. خستگی زود رس، اختلال در دید، خشک شدن پوست و خارش شدید پوست، گزگز و مورمور شدن درانگشتان پاها یا دست‌ها، میزان فشارخون بالا، ایجاد تغییرات در خلق و خوی، ایجادعفونت‌های زیاد و مکرر، دیر خوب شدن زخم ها هم از دیگر علائمم شایع و رایج این بیماری می باشند که به صورت معمول مدتی بعد از بروز بیماری دیابت ایجاد می گردد، ولی ممکن است که فرد در زمان تشخیص بیماری هم دچار این علائم باشد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر