menuordersearch
rezino.ir

شرایط کشت استویا ,

فروشگاه اینترنتی رزینو
۱۳۹۷/۱۰/۲۱ جمعه
(1)
(0)
شرایط کشت استویا
شرایط کشت استویا

کشت گیاه استویا

گیاه استویایک نوع گیاه بومی آمریکای جنوبی است و به شکل وحشی در سرزمین های مرتفع نواحی مرزی بین کشور برزیل و کشور پاراگوئه رشد می کند.

 

گیاه استویا نیز به گیاه برگ عسلی هم معروف می باشد، استویا یک گیاه بوته ای کوچک می باشد که گاهی ارتفاع آن نیز به یک متر هم می رسد. استویا دارای برگ های شیرین و خوراکی می باشد.

 

این گیاه دارای برگهای سبز کوچکی بوده که به صورت متناوب روی ساقه آن قرار دارند. همچنین این گیاهی علفی بوده  و به سرما حساس می باشد. دمای مناسب که برای رشد گیاه استویا بین 30-15 درجه سانتیگراد میباشد.

 

هنگام کوتاه شدن روز و سرد شدن شرایط هوا شرایط گلدهی بوته استویا آماده می شود و گیاه استویا شروع به گلدهی می کند. گلهای ریز، سفید و در قسمت میانی بنفش کمرنگ اند و به صورت خوشه ای روی ساقه روییده می شوند. گرده افشانی گلهای این استویا توسط حشرات و باد انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که گرده گلهایگیاه استویا بسیار آلرژی زا است.

 

تاريخچه کشت گیاه استویا

استويا رباوديانا در طول 100 سال پيش توسط سرخ پوستان بومي اين نواحی و اهالي کشوربرزيل و کشور پاراگوئه بعنوان یک ماده شيرين کننده و گياه دارويي مورد استفاده قرار ميگرفته. در ميان دسته اي از سرخ پوستان گوارانه  گياه استویا بنام کا ا هه ا ناميده ميشده که معني آن سبزي شيرين بوده است و از آن بعنوان یک شيرين کننده استفاده ميشده است. لازم به ذکر است که سرخ پوستان از برگهای گیاه استویا براي شيرين کردن و طعم دادن به چاي خود استفاده می نمودند.

 

شرایط کشت گیاه استویا

 

شرایط آب و هوایی برای کشت گیاه استویا

آب و هوای معتدل برای گیاه اتویا مناسب میباشد ، سرمای فصل زمتان باعث می شود که برگ ها و شاخه های گیاه استویا از بین بروند و فقط بخشی از گیاه که زیرخاک است باقی بماند و این فرآیند سبب می ود اتویا دراسفند ماه همان سال رشد کند و در بهار محصول دهد. به عبارتی بهترین زمان برای کشت گیاه استویا در زمین پانزده اسفند تا بیست فروردین ماه می باشد.

 

می توان با اطمینان گفت که استویا در مناطقی که دمای هوای آن  در فصل زمستان بین 10- تا 7 درجه سانتی گراد میباشد بهترین رشد را میکند. این گیاه برای تولید برگ های بیشتر به یک فصل طولانی و گرم برای تولید برگ های زیادتر نیازمند است.

 

نواحی مرطوب با سایه بعد از ظهر برای کشت گیاه استویا بسیار مناسب هستند. اگرچه بذرهای این گیاه به مراقبت کمی نیاز دارند ولی برای این که بتوانند به خوبی جوانه بزنند به یک مکان گرم، خاک نسبتا مرطوب و نور نیاز مناسب نیازمند هستند.

 

مواد غذایی شیرین شده با گیاه استویا مناسب برای بیماران دیابتی و کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند

 

زمان گلدهی این گیاه پس از 104 تا 54 روز بعد از تاریخ کشت آن است. در موطن اصلی گیاه استویا دمای روز و شب بین چهل و سه تا بیست و یک درجه سانتی گراد بوده و بارندگی تا 1375 میلی متر در سال میباشد. استویا در پایان فصل قبل از گل دهی، بصورت کامل برداشت می گردد.

 

در شرایط جوی کشورهایی چون کانادا در هر هکتار کشت گیاه استویا حدود 3000kg محصول استویا حاصل می گردد که هر گرم آن دارای105mg قند استویوزید می باشد.

 

در کشور عزیزمان ایران، شرایط نور و دما کافی برای کشت گیاه استویا مناسب می باشد، اما خاک مناسب برای کشت گیاه استویا باید دارای شوری پایینی باشد. این امر سبب می گردد تا مناطق بسیارمحدودی برای کاشت این گیاه شگفت انگیز در ایران فراهم گردد.

 

با توجه به زادگاه گیاه یعنی کشور پاراگوئه که میزان سطح بارندگی آن شبیه میزان بارندگی در استان گیلان بوده برای اولین بار در ایران مناطق جلگه ای استان گیلان زیر کشت گیاه استویا قرار گرفت، که سازگاری بسیار خوبی را نشان داد است. با توجه به تفاوت این گیاه در مقابل اسیدیته خاک بین 7-5/5 می توان شرایط اقلیمی استانها مازندران، گیلان و گلستان را مناسب برای کشت گیاه استویا دانست.

 

خواص گیاه استویا فر مواد غذایی شیرین شده با استویا در فروگاه رژیمی رزینو

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر